Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 344 gości oraz 0 użytkowników.

 

 

AKADEMIA Z OKAZJI OBCHODÓW 100 LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
„Wszyscy jesteśmy Polakami”
9 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym dniu dla uczczenia tego ważnego wydarzenia uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni rodzice wzięli udział w uroczystej akademii. Widowisko słowno-muzyczne przeplatane było pieśniami patriotycznymi. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu, w ramach akcji ”Rekord dla Niepodległej ”.
Część oficjalną akademii rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania punktualnie o godzinie 11.11 hymnu państwowego. Następnie najmłodsi uczniowie mieli szansę wziąć udział w „Quizie o wolności”. Dzieci chętnie zgłaszały się
i wspaniale odpowiadały nawet na najtrudniejsze pytania, za co zostały nagrodzone symbolicznymi gadżetami. Po tym rozpoczęła się część artystyczna, w której uczniowie przybliżyli zgromadzonym kolegom i gościom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. W niezwykle urzekający sposób opowiadali o walce z zaborcami oraz patriotyzmie naszych przodków. Scenariusz obejmował treści historyczne, pieśni, wiersze i elementy dramy. W przystępny
i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w całkowitym skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Kolejnym punktem programu była wspólna recytacja wiersza znanego pod tytułem „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” albo „Katechizm młodego Polaka”, zaczynającego się od słów „Kto ty jesteś? – Polak mały”. Utwór uświadomił wszystkim, że od najmłodszych lat zadajemy sobie podstawowe pytania o naszą tożsamość i uczymy się znaków oraz symboli narodowych.
Po zakończeniu programu głos zabrała pani dyrektor Krystyna Ptak, dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich i muzycznych, a także wspaniałą grę aktorską oraz pani Dorocie Czarny za przygotowanie całego programu zaprezentowanego podczas akademii. Serdecznie podziękowania otrzymała również p. Katarzyna Szpuga oraz p. Aleksandra Saputa za pomoc w organizacji i przygotowanie dekoracji.
Zwieńczeniem obchodów tego wyjątkowego dnia było utworzenie „żywej flagi” przez naszych uczniów na boisku szkolnym. Uczniowie, wykorzystując białe i czerwone kartki przedstawili w niezwykły sposób nasz symbol narodowy. Wszystko to, aby uczcić w wyjątkowy sposób 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także by kształcić wśród młodego pokolenia postawy patriotyczne oraz szacunek do Polski i naszych symboli narodowych.
Zespół redakcyjny

Dyplomy

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej © 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Opieka techniczna: Adam Skrzyński