Dzień Matematyki i Liczby π

 

Dzień Matematyki w Polsce obchodzony jest 12 marca każdego roku. W Naszej Szkole święto to przełożyliśmy na poniedziałek 13 marca. Czym jest matematyka? Często określana jest królową nauk. I trudno się z tym nie zgodzić, bo matematyka jest obecna w naszym życiu na co dzień, od prostych działań matematycznych, takich jak liczenie pieniędzy, do bardziej złożonych zagadnień matematycznych, które pojawiają się w naukach ścisłych i technologii. Bez matematyki nie byłoby możliwe rozwijanie się nauk takich jak fizyka, chemia czy informatyka, a także wielu dziedzin inżynieryjnych.

W tym szczególnym dniu uczniowie mieli okazję wykazać się swoimi talentami plastyczno-matematycznymi wykonując prace w dowolnym stylu z określonego działu matematyki. Ich pomysłowość okazała się bezcenna. Poza talentem plastycznym, mogli wykazać się sprytnym rozwiązaniem testów i quizów umieszczonych na slajdach za pomocą kodu QR. Przypomniano również sylwetki znanych matematyków i ich osiągnięć w tej dziedzinie.

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby π. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. π Day [czyt. pajdej]. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco, uznane zostało też uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Zwyczaj ten przywędrował także do Polski. Od 2020 roku 14 III obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki proklamowany rezolucją 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019.